X
تبلیغات
زولا

آموزش کسب و کار، کسب درآمد اینترنتی، استخدام ، استخدامی، کنکور و موفقیت در کنکور و دانشگاه

آموزش کسب و کار,کسب درآمد,کسب درآمد از اینترنت , استخدام استخدامی کنکور موفقیت در کنکور و دانشگاه

راههای گرفتن وام بانکی برای راه‌اندازی کسب درآمد دلخواه

راههای گرفتن وام بانکی برای راه‌اندازی کسب درآمد دلخواه

هر کسب و کاری برای اینکه به کسب درآمد منجر شود نیاز به تامین سرمایه است کارآفرینان هم برای اجرا ایده ها خود و توسعه کسب و کارشان دنبال راههای برای تامین مخارج هستند که این کسب سرمایه از طرق مختلف مانند، جمع آوری سرمایه گروهی، شراکت و یا وام مسیر می شود گرفتن وام مشکلات خاص خود را دارد از ضامن و کاغذبازی های اداری و انواع و اقسام سودها گرفته تا یافتن بانک و موسسه پرداخت کننده وام. وام ها هم شرایط خاص خود را دارد برای همین برخی از گرفتم وام به دلیل مسائل پس از آن اجتناب می کنند و عده ای آن را برای بقا و توسعه کسب و کار ضروری می دانند . قصد دارم تا طریقه وام گرفتن برای راه اندازی کسب و کار و شغل مورد علاقه تان را بررسی کنم و راهکارهای ممکن را مشخص کنم:

گام به گام تا «وام»

برای اینکه کسب و کاری را شروع کنید ؛ بعد از داشتن اطلاعات کافی و کاربردی درباره‌ی آن کار ، باید به  تامین سرمایه هم فکر کنید.

ممکن است شما هم مثل خیلی‌ها که اول راه هستند و سرمایه‌ی زیادی برای راه انداختن شغل مورد علاقه‌اشان ندارند دنبال این باشید که چطور می‌توانید بدون قرض گرفتن از دوست و آشنا، پولی را تامین کنید و کار مورد علاقه‌تان را راه اندازی کنید.

وام گرفتن در نظر خیلی‌ها شبیه یک غول بی شاخ و دم است که گذشتن از سد آن ممکن نیست. در این گزارش به شما می‌گوییم که برای داشتن شغل مورد علاقه‌اتان چطور و از کجا وام بگیرید تا بتوانید وارد دنیای کار بشوید.

«محمدرضا نورشید» کارشناس خدمات بانکی اطلاعات خوبی را در این باره به شما می‌دهد.

کارگاه کوچک زودبازده

برای گرفتن وام‌، «زمان» و «قوانینی» که در آن بازه تعریف می‌شوند نقش مهمی دارند. به همین خاطر بهتر است اطلاعات‌تان را برای گرفتن وام به روز کنید تا به مشکل برنخورید.

«از سال ۸۴ بانک‌ها شروع کردند به پرداخت وام‌ به کارگاه‌های کوچک و زودبازده. طرحی که تا مدتی خیلی مطرح بود و افراد زیاد هم این وام را گرفتند؛ درست شبیه به وام خود اشتغالی. این طور وام‌ها را به نام «وام‌های متغیر» می‌شناسند، یعنی در یک سالی می‌آیند و بودجه‌ای به یک بانک می‌دهند و برای آن‌ها اعتباری تعیین می‌کنند که البته به شعبه‌های خاصی هم بر اساس اولویت و شرایطی که دارند تعلق می‌گیرد.

این وام ها طی فراخوان اعلام می شوند و افراد برای گرفتن‌ آن‌ها مراجعه می‌کنند.

طبیعتا بعد از تمام شدن بودجه‌ی مورد نظر، دیگر خبری از آن وام‌ها نیست، به همین خاطر نمی‌شود روی این وام‌ها برای کل سال حساب کرد، ممکن است در یک ماه یا یک فصل، این وام‌ها وجود داشته باشند و در یک وقت دیگر نه.

اما وقتی استقبال مردم از این کارگاه‌های کوچک زودبازده یا همان مشاغل خانگی بیشتر شد،موسساتی به وجود آمد به نام ‌هایی با همین مضمون، که به کارآفرینی مربوط می‌شود و به افرادی که قصد ایجاد شغل برای خودشان و افراد دیگر را دارند، وام‌هایی با سود کم پرداخت می‌کنند تا بتوانند کسب و کارشان را رونق بدهند و آن را شروع کنند.

برای استفاده از این وام ها می‌توانید طرح کاری که مد نظر دارید را بنویسید و آن را برای موسسات مالی‌ای که از کارآفرینی حمایت می‌کنند ببرید؛ آن‌ها با توجه به اینکه شغل شما در چه زیر گروهی تقسیم می‌شود کف و سقف وامی را که می‌توانید دریافت کنید به شما اعلام می‌کنند و شما با توجه به شرایط و موقعیتی که در بازپرداخت وام برای اقساط آن دارید یکی از وام‌ها را انتخاب می‌کنید و بعد از انجام پروسه‌ی اداری و معرفی ضامن‌های مورد نیاز، وام را دریافت می‌کنید.»

به وام‌ها «نه» نگویید

معمولا اکثر افرادی که می‌خواهند برای خودشان کاری را راه‌اندازی کنند جوان هستند و سرمایه‌ی زیادی در دسترس ندارند، بی شک برای این‌که استارت کارشان را بزنند به وام نیاز دارند. «شاید خنده دار به نظر برسد اما در شرایطی که واقعا به پول احتیاج دارید هر وامی که به فکرتان می‌رسد را بگیرید چون واقعا پیدا کردن موسسات و بانک‌هایی که صرفا  برای کارآفرینی وام می‌دهند سخت است.

در این شرایط برای مثال می‌توانید وام خودرو بگیرید، بعد خودرو را بفروشید و با پول آن، کارتان را شروع کنید. راه دیگری که می‌توانید از آن برای گرفتن وام اقدام کنید، وام سند ملک است، در این نوع وام‌ها ، معمولا بانک‌ها تا حداکتر ۷۵درصد ارزش ملک روی سند آن وام می‌دهند که بسته به قوانین داخلی بانک این میزان متغیر است. این یکی از راحت‌ترین نوع گرفتن وام است. البته اگر سند ملک شما تجاری باشد چند مرحله‌ی اضافه‌ی دیگر هم دارید. صاف کردن بدهی‌ها، پرداخت بیمه‌ی احتمالی و مخارج این چنینی. در گرفتن وام با سند ملک، باید این را هم در نظر بگیرید که صرفه‌ی اقتصادی برای شما داشته باشد. به قول معروف ببینید که  با وجود هزینه‌های بالای انتقال و جا به جایی سند می‌ارزد که برای گرفتن وام اقدام کنید یا نه.

برای گرفتن این نوع وام ، باید اول سند را به نام بانک مورد نظر بزنید و تا زمانی که اقساط آن را پرداخت کنید سند در رهن بانک باقی می‌ماند. به همین دلیل در برخی از ملک‌هایی که متراژ یا قیمت بالایی دارند این هزینه‌های جابه جایی ،‌گاهی چند ده میلون تومان می‌شود. راه معمول‌تری هم که برای گرفتن وام وجود دارد؛ «سپرده گذاری» است.

شما می‌توانید با گذاشتن مبلغی در بانک با توجه به نوع سود و شرایط آن، تا چند برابر پولی که سپرده گذاری کرده‌اید وام بگیرید که در این مورد بهتر است چند بانک را با هم مقایسه کنید و شرایط آن‌ها را بسنجید و گزینه‌ی بهتر را انتخاب کنید،در این مورد تا زمان مشخصی پول‌تان را در بانک می‌گذارید و تا مدت زمان اعلام شده امکان برداشت آن را ندارید، بعد از آن زمان، می‌توانید روی پول خودتان وام دریافت کنید.

البته این مسئله را در نظر داشته باشید که قبل از سپرده گذاری، شرایط دریافت وام را به صورت دقیق از مسئول وام بپرسید. چون گاهی وقت‌ها افراد تا یک سال و حتی بیشتر ، سرمایه‌ی خود را به هوای گرفتن وام در بانک می‌گذارند و حتی امتیازشان به گرفتن وام هم می‌رسد اما در مرحله‌ی داشتن ضامن یا بازپرداخت آن دچار مشکل می‌شوند و شانس گرفتن وام را از دست می‌دهند.

اگر هیچ کدام از این راهکارها به کارتان نمی‌آید و نمی‌توانید انجام‌شان دهید سراغ آخرین راه بروید. می‌توانید به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید و بگویید به وام نیاز دارید، با توجه به مبلغ وام و توان شما در بازپرداخت اقساط، خود بانک، وام‌هایی را به شما معرفی می‌کند که ممکن است شما از وجود آن‌ها اطلاعی نداشته باشید. به همین خاطر، این راه برای خیلی‌ها همیشه یک جواب خوب داشته است.

ضامن‌ها باید چه شرایطی داشته باشند؟

تمام بانک‌ها، موسسات و موسسات قرض الحسنه‌‌ای که وام می‌دهند برای ضمانت بازپرداخت آن به ضامن نیاز دارند که با توجه به نوع وام، مبلغ و جایی که از آن وام می‌گیرید شرایط ضامن‌ها تغییر می‌کند. « برای گرفتن وام‌ها معمولا به ضامن‌هایی که کارمند یا بازنشسته‌ی دولت باشند نیاز دارید، آنها افرادی هستند که خیال بانک را راحت می‌کنند که حقوق ماهیانه و دریافتی سر وقت دارند.

برای گرفتن وام با فیش حقوقی و یا فیش کسر از حقوق، مبلغ وام است که تعداد ضامن را مشخص می‌کنند و گاهی اوقات برای گرفتن وام به دو نفر یا بیشتر ضامن نیاز است که باید قبل از اینکه نوبت وام شما برسد ضامن ها را پیدا کرده باشید، برخی از بانک‌ها بازه‌ی زمانی خاصی برای پرداخت وام دارند و اگر آن زمان بگذرد نوبت وام شما هم از بین می‌رود.

پس از قبل به فکر آماده کردن ضامن‌ها، مدارک آن‌ها و مدارکی که خودتان باید ارائه کنید باشید تا معطل و درگیر این پروسه نشوید.

در برخی از موارد می‌توانید با جواز کسب، وام مورد نظرتان را بگیرید. جواز کسب در بین کاسبان و بازاری‌ها اعتبار مهمی به حساب می‌آید و به همین خاطر، برخی از بانک‌ها این سند را به عنوان ضمانت بازپرداخت وام قبول می‌کنند که بسته به نوع جواز و محل کسب ، می‌تواند ضمانت ارقام مختلف وام را داشته باشد.لکتمامی این موارد در چارچوب قانون است اما اینکه چرا برخی بانک‌ها بعضی ‌از این ضمانت‌ها را قبول نمی‌کنند به سلیقه‌ی مدیر آن بانک بستگی دارد، البته این نوع ضمانت ها برای رقم‌های معمول است که معمولا زیر ۵۰ میلیون تومان هستند. اما از یک رقمی بالاتر، سند یا ضامن به تنهایی نمی‌توانند برای بازپرداخت وام کافی باشند.

خوش‌حساب باشید

برای مثال اگر کسی بخواهد یک وام ۵۰ میلیونی و بالاتر بگیرد به طور معمول باید ماهیانه دو میلیون تومان قسط آن را پرداخت کند، برای گرفتن این وام‌ها، شرایط ضمانت و بازپرداخت کمی سخت‌تر می‌شود که باید قبل از درخواست وام ، تمامی اطلاعات آن را از بانک مربوطه درباره‌ی ضمانت وجه و شرایط ضامن ها بگیرید و بعد از فراهم کردن آن، برای گرفتن وام اقدام کنید.

معمولا برای گرفتن وام با این ارقام، برای هر ده میلیون تومان، به یک ضامن نیاز است، یعنی هر یک ضامن متعهد شود که بتواند اقساط کل وام را پرداخت کند.

با این حساب ، برای وام ۵۰ میلیون تومانی پنج ضامن نیاز است که حقوق دریافتی ضامن بیش از دو میلیون تومان بوده و کارمند دولت باشند.

البته این مسئله ،‌کار را کمی مشکل می‌کند به همین خاطر است که پیشنهاد می‌کنم تا می‌توانید از انواع وام‌ها مانند وام ماشین، خرید خودرو، مسکن و… استفاده کنید که شرایط بازپرداخت و ضمانت آن راحت‌تر باشد.»

اگر در پرداخت وام‌های‌تان خوش حساب باشید، بانک‌ها راحت‌تر به شما وام می‌دهند و اطرافیان هم راحت‌تر ضامن شما می‌شوند. پس این اصل را فراموش نکنید.

به کسب و کارهای حوزه‌ی دانش بنیان راحت‌تر وام تعلق می‌گیرد

برای متخصص‌ها

با پیشرفت علم و وارد شدن تکنولوژی‌های مختلف به زندگی، شکل و شمایل کار کردن هم تغییرات زیادی کرده است. بسیاری از کسب و کار‌های نوپا و تازه رشد کرده کارهایی هستند که بر پایه‌ی همین نرم‌افزارهای دنیای مجازی بنا شده اند که می‌توانیم با لمس صفحه‌ی تلفن همراه‌مان به آن‌ها دسترسی پیدا کنیم. «در مورد وام گرفتن برای ایجاد شغل و راه انداختن کسب و کار، یک اصل نانوشته وجود دارد؛ افرادی که در این کار هستند به خوبی از آن اطلاع دارند و می‌دانند که به کسب و کار شروع نشده ، وامی داده نمی‌شود. یعنی شما در مرحله‌ی اول باید برای شروع کارتان یک برنامه مشخص داشته باشد و با یک هزینه ی حداقلی هم که شده چارچوب کارتان را پیدا کرده باشید و بعد بتوانید برای گسترش آن اقدام کنید.

به احتمال زیاد اسم کسب و کارهای دانش بنیان به گوش‌تان خورده باشد. مشاغلی که بر پایه‌ی تولید کالا نیستند و افراد دارای تخصص و تحصیلکرده در آن به تولید محتوا مشغول هستند و بیشتر در زمینه‌های مشاوره‌ای، فناوری و برنامه ریزی‌ کار می‌کنند. این مشاغل به دلیل جدید بودن و مورد حمایت دولت بودن به راحتی و بیشتر می‌توانند از موسسات مختلف وام بگیرند که معروف‌ترین آن‌ها صندوق نوآوری وشکوفایی است که تحت نظارت مستقیم نهاد ریاست جمهوری است و می‌توانید با نوشتن طرح توجیهی خود به این مراکز مراجعه کنید و وام خود را راحت‌تر دریافت کنید».

کسب درآمد . مدل کسب و کار . گرفتن وام بانکی . شرایط ضامن وام کارآفرینی . گرفتن وام برای کار . وام با بازپرداخت کم . وام بانکی . وام خوداشتغالی . وام خودرو . وام سند ملک . وام کارآفرینی . وام کارگاه های زودبازده . وام کسب و کار . وام موسسات قرض الحسنه

مطالب مشابه تامین سرمایه کسب و کار:

سرمایه و زمان لازم برای موفقیت در کسب و کار آنلاین

اهمیت سرمایه گذاری گروهی برای کسب و کارهای کوچک

راههای کسب درامد و ثروت بدون سرمایه

درآمد زایی بدون سرمایه و پول

تاریخ ارسال: جمعه 19 آبان 1396 ساعت 15:24 | نویسنده: کسب و کار | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد